İstanbul Gezilecek Yerler: İstanbul Modern Sanat Müzesiİstanbul'a turist olarak gelmek istediğinizde, google amcadan kısa süreli İstanbul'da gezilecek yerler başlığında arama yaptığınızda Ayasofya, Sultanahmet Camii, Topkapı Sarayı gibi alışıldık yerler karşınıza çıkıyor. Ben bugün "İstanbul'da Gezilecek Yerler" listelerinin pek azında rastlayabileceğiniz bir yerden bahsedeceğim.

Müze gezmeyi seven, modern sanata düşkün birisiyseniz İstanbul'a geldiğinizde, yapılacaklar listenizde mutlaka ama mutlaka "İstanbul Modern Sanat Müzesi olmalı. 2004 yılında açılan müze, Türkiye'nin ilk modern sanat müzesi, İstanbul'un özel girişimle açılan ilk ve tek sanat müzesi olma özelliğini taşıyor. İstanbul Modern yıllarca bienal sırasında İstanbul'da misafir olup İstanbul Bienali'ne ev sahipliği yaptıktan sonra, 2004 yılında Eczacıbaşı ailesi öncülüğünde T.C. Denizcilik İşletmeleri'ne ait kuru yük depolarından 4 nolu antrepo ile daimi yerine kavuşmuştur.
8000 metrekarelik bir alana sahip olan müzede; süreli ve sürekli sergi salonları, fotoğraf galerisi, eğitim ve sosyal programlar, sinema, restoran ve mağaza bulunuyor. Giriş katında bulunan sürekli sergi de müzenin koleksiyonu yer alırken, zemin katta süreli sergiler bulunuyor. İçerisinde bulunan restoranın manzarası ise dillere destan. Müzeyi gezerken mola verip o manzarada bir kahve içmek de mutlaka yapılması gerekenlerin başında geliyor.

İstanbul Modern Cafe & Restaurant Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato


Müzede bulunan güncel sergiler:

Sanatçı ve Zamanı
"Sanatçı ve Zamanı" İstanbul Modern'in giriş katında bulunan sürekli sergilerden biri. Serginin çıkış noktası Ahmet Hamdi Tanpınar'ın, “ne içindeyim zamanın ne de büsbütün dışında” sözü olmuş. Sanatçıların kendi zamanlarını nasıl gördükleri, bulundukları toplum hakkındaki endişelerini, umutlarını gösteriyor bize. 


Liman (28 Ocak - 20 Temmuz 2017)
İstanbul Modern'in bulunduğu antrepo binası, eski İstanbul Limanı olarak bilinen Salı Pazarı'nda. Müze bulunduğu yerin tarihine ışık tutmak istemiş olacak ki, Liman sergisi liman bölgelerinin görsel sanatlara yansımalarını bir araya getirmiş.


Roger Ballen: Retrospektif (28 Aralık 2016 - 30 Temmuz 2017)
Retrospektif, Amerika doğumlu, Güney Afrikalı sanatçı Roger Ballen’ın 1980’lerden itibaren gerçekleştirdiği çalışmaların izini sürüyor. Erken tarihli çalışmalarında belgesel fotoğrafçılığı geleneğini izleyen Ballen, zamanla kendisinin “ballenesk” olarak nitelendirdiği farklı ve benzersiz bir üslup geliştirmiş. Sergiler içerisinde beni en çok etkileyenin bu olduğunu da söylemeden edemeyeceğim. 

Bu sergide denk geldiğiniz fotoğraflar, insanın en karanlık taraflarını en doğal şekilde fotoğraflanmış halleri.


Fahrelnissa Zeid (30 Mayıs – 30 Temmuz 2017)

Modern sanatın öncülerinden ve soyut sanatın Türkiye’deki ilk temsilcilerinden Fahrelnissa Zeid’in kapsamlı bir koleksiyonuna sahip İstanbul Modern, sanatçının yapıtlarından oluşan bir seçkiye Kısa Süreli Sergiler Alanı’nda yer veriyor. Seçkide, sanatçının Türkiye sanat ortamında başladığı 1940’lı yıllardan Amman, Ürdün’e taşındığı 1970’li yıllara kadar, en etkin olduğu dönemden yapıtlar yer alıyor.


Türkiye Sinemasında Ustalar: Lütfi Akad (18 Mayıs 2016 – 30 Temmuz 2017)
Lütfi Akad sinemasının tarihsel yolculuğu var bu sergide. Lütfi Akad filmlerinin afişleri, daha önce denk gelmediğiniz set fotoğrafları, filmlerden kareler, replikler ne ararsanız var. Gerçekten görülmeye değer bir sergi olmuş benden söylemesi.

Şu an yaz sezonu arası vermiş sanırım ama İstanbul Modern'in sinema programları da bayağı ilgi çekici oluyor. Ayrıca, her perşembe Ülker'in sponsorluğunda "Sizin Perşembeniz" ile İstanbul Modern'i ücretsiz gezebilirsiniz.


Ziyaret Gün ve Saatleri:

Pazartesi günleri kapalı. Salı, Çarşamba, Cuma, Cumartesi, Pazar 10.00-18.00
Her Perşembe 10:00-20:00 (ücretsiz) saatleri arasında açık.

Ücretler

Tam: 25 TL
İndirimli (Öğrenci, Öğretmen, Emekli ve 65 Yaş Üstündekiler): 14 TL
Gruplar (10 kişi ve üzeri): 20 TL
İstanbul Modern Üyeleri, Engelli Ziyaretçiler, 12 Yaşından Küçük Çocuklar, ICOM, CIMAM, MMKD Kart Sahipleri: Ücretsiz
Perşembe günleri ücretsizdir. 
Salı günleri saat 14.00 - 18.00 arası, 18 - 25 yaşındaki gençlere ücretsizdir.

Sinema Gösterim Ücretleri

İstanbul Modern Sinema: 14 TL
İstanbul Modern ziyaretçilerine ve üyelerine ücretsizdir.


Müzekart+ ile İstanbul Modern'i yılda bir kez ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. 
Olanaklar ve Kurallar

• Müzenin tüm etkinliklerine tekerlekli sandalyeyle ulaşılabilir.
• Müzeye bebek arabasıyla giriş yapılabilir. 6 ay-4 yaş arası çocuk sahibi ziyaretçilerimiz, Grupbaby tarafından müzemize hediye edilen Quinny marka bebek arabalarını ücretsiz olarak kullanabilir. 
• Bebek arabalarını ödünç almak için ziyaretçilerimizin müze biletlerini göstererek, kimliklerini üst kat vestiyere bırakmaları yeterlidir.
• Resim yapmak isteyen ziyaretçilerimiz resim taburelerini vestiyerlerden alabilir.
• Salonlarda sigara içmek, salonlara yiyecek ve içecek sokmak yasaktır.
• Müze ziyaretçilerimizin şemsiye, büyük boy çanta, sırt çantası ve bagajlarını vestiyere bırakmaları
gerekmektedir.
• Sinema gösterimleri için giriş kuponunuzu gişeden almanızı rica eder, oturma kapasitesi sebebiyle her gösterim için belirli sayıda kupon verileceğini hatırlatırız.
• Film gösterimimiz başlamadan 5 dakika önce salonda yerlerinizi almanız rica edilir. Boş kalan yerler sıradaki ziyaretçilerimize verilecektir. Giriş kuponu belirtilen gösterim saatine ait olduğundan, diğer gösterimler için ayrı kupon alınması gerekmektedir.
• Giriş katında kişisel kullanım amacıyla, anı niteliğinde, profesyonel olmayan fotoğraf çekimleri yapılabilir; video çekilemez. Fotoğraflar flaşsız olarak ve tripod kullanılmaksızın çekilebilir. Alınan görüntülerin kişisel amaç dışında her türlü kullanımı, çoğaltımı, yayımı, satışı ve topluma iletimi vb, İstanbul Modern’in önceden yazılı iznine tabidir. Aksi belirtilmedikçe, alt katta bulunan süreli sergilerde fotoğraf ya da video çekilemez.Adres: Meclis-i Mebusan Cad. Liman Sahası Antrepo No:4 Karaköy 
Telefon: 0212-334 73 00 
Fax: 0-212-243 43 19 
E-mail: info@istanbulmodern.org 
Web: www.istanbulmodern.org
0 yorum