Deniz Mahsullü Köfte
Deniz mahsullerinden yapılmış bir köfteye ne dersiniz? 

Epey uzun zaman oldu, yeni bir tarifle gelmemişim. Kendimizi gezmeye tozmaya verince böyle şeylere fırsat olmuyor malum. Üstüne bi de bu gezme tozma sırasında, bol bol dışarıdan sağlıklı/sağlıksız beslenme de hayatın merkezine oturuyor. Bir süre olduğumuz yerde sabitlendiğimize göre, yeniden insani seviyelerde yemeye ve sağlıklı beslenmeye çalışmaya devam etmek farz oldu. Bu da artık yeni tarifler daha sık gelecek demek oluyor. Hemen gelsin yeni bir tarif o zaman!


Köfte denilince hepinizin aklına tavuk, dana, kuzu kıyması ile yapılan tarifler geliyor dimi? Köfte denilince benim aklıma bi de balık köftesi geliyor! Ben arada bu standart üçlüden kaçmak istediğim zamanlar da, balık kıyması yaparak balık köfteleri yapıyorum. Kıyması dışında, standart köftelerin tariflerini birebir uyguluyorum. Sadece kıyma olarak, kendim rondoda çekerek yaptığım balık kıymasını kullanıyorum. 

Bugünse kendi tarifimde de minik bir değişikliğe giderek, balık köftemi deniz mahsullü köfte haline çevirdim. Her daim balık köftelerimin vazgeçilmezi balık olan yine sardalya kullandım. Sardalya dünyanın en ucuz ve sıradan balığı olsa da ben tadına bayılıyorum çünkü. Ben sardalya kullandım diye siz de kullanmak zorunda değilsiniz, herkes en sevdiği balığı kullanmakta özgür. Malzemeler:

-200 gram sardalya
-3 halka kalamar
-100-150 gram karides
-1 soğan rendesi
-1 çay kaşığı hardal
-1 çay kaşığı barbekü sos
-1 çay kaşığı kajun baharatı
-1 çay kaşığı kekik
-2 yemek kaşığı yulaf unu
Önce sardalya, karides, kalamar muhteşem üçlüsünü rondodan çekiyorum ve kıymamız hazır oluyor. Kıymayı çukur bir kaba alıp, üzerine soğanı rendeliyorum. Ardından diğer kalan malzemeleri de üzerine ekliyorum ve homojen bir şekilde karışana kadar yoğuruyorum. Öyle canı çıkana kadar yoğurmanıza gerek yok. Her şey eşit bir şekilde karışarak yoğursanız yeterli.

Yoğurma işlemini tamamladıktan sonra, köftelerimize şekil veriyoruz ve çok az zeytinyağ ile yağladığımız tavamızda köftelerimizi pişiriyoruz. Kısa sürede köftelerimiz hazır ve nazır sofrada yerini alıyor.

Herkese şimdiden afiyet olsun.

Tariflerimi deneyen olursa #ceyekamutfakta etiketinde bana haber versin olur mu?

0 yorum