365 Gün 365 Mutlu An- 5. Gün: Çiçek Ekin!5. Gün: Çiçek Ekin!

Günün görevi, beni tanıyanları şaşkına çevirecek bir görev. Aynı zamanda  benim için günün görevi yaşlandıkça anneme benzediğimin de bir kanıtı. Hayatımın 27-28 senesini annem yüzünden çiçeklerden nefret ederek geçirdim. Hayatta sevdiğim iki çiçek vardı,nergis ve papatya. Geri kalan tüm yeşil şeylere düşmandım.

Bu düşmanlığımın nedeni neydi? Çocukken salonumuzun yarısı saksı saksı çiçek doluydu. Annem, düzenli olarak on- on beş saksı çiçekle çocuğu gibi ilgileniyordu. Onları düzenli sular, yapraklarını temizler, çocukları gibi konuşurdu. Çocuk aklımla annemin çiçeklere ilgisini ne kadar çok kıskanmışım ki hayatımın büyük bir bölümünü saksılara düşman geçirdim.

İşin en garip tarafı ne biliyor musunuz? Saksılara düşmanlığımın baş sebebi annemken, saksıları ve çiçekleri sevmemin nedeni de babamdır! Evlenirken "gelin evi menekşesiz olmaz" diyerek evime iki saksı menekşe almıştı babam. Ben çiçek bakmaktan hoşlanmadığım için, çiçeklerin bakımını kocam üstlendi. Mersin'de yaşarken menekşelere bakmayı başarsa da, İstanbul'a taşınınca menekşeleri kuruttu. O menekşeler kuruduğunda sevdiğim birini kaybetmişim gibi içimin acıdığını fark ettim.

O günden sonra yavaş yavaş çiçek bakımına el atmaya başladım. Anneme kızarken, çiçeklerim benim çocuklarım olmaya başladı. En başta soğanlı yılda bir yetişen bitkilerle başladım. Ardından kocamın hediyesi orkide girdi hayatıma. Bilirsiniz orkide çok narin bir çiçektir. Üzerine nasıl titriyorum size anlatamam. Son olarak bir saksı aloe vera girdi hayatıma. Artık evimde dört beş tane saksıda çocuğum var.

Bugün saksıdaki çocuklarıma yenilerini ekleyeceğim. Şimdilerde anlayabiliyorum çiçeklerini çocukları gibi seven insanları, annemi. Bir çocuktan daha çok muhtaçlar çünkü bizlere. Biz su vermezsek, biz onlarla konuşmazsak kendi kendilerini yapamazlar. Üstelik bir çiçeğin size vereceği mutluluk sadece ektiğiniz zaman değil. Büyüdükçe, yeni yaprakları çıktıkça, çiçekleri açtıkça mutlu ediyorlar bizi. Bir mucizeye tanıklık etmek gibi.

Bugün en yakından bir minik çiçek alıp, ona onu çok güzel gösterecek bir saksı alın ve sonra ekin. Hatta bir tane fazla ekip sevdiğiniz bir arkadaşınıza hediye edin. Sonra benim gibi her gün bugün ne kadar büyümüş diye kontrol edip, büyüdükçe gururlanın mutlu olun. Olur mu?


0 yorum