365 Gün 365 Mutlu An- 4. Gün: Sessizliği Dinleyin!4. Gün: Sessizliği Dinleyin!

4. güne görünüşte en basit görünen ama en zorlu görevi sakladım. "Ne var canım bu görevde bu kadar zor olacak" dediğinizi duyar gibiyim.Modern dünya insanı olarak, hiçbir şey yapmadan bir şeyler meşgul olmadan bir saat geçirmenin bizim için ne kadar zor olduğunu henüz kavramamışsınız anlaşılan. Bizim için o kadar zor ki bir süre hiçbir şey yapmadan ya da hiçbir ekran olmadan devam etmek.

Her şeyi geçtim, hepimiz birer teknoloji bağımlısı olduğumuz için hiçbir ekrana bakmadan bir saat geçirmek neredeyse imkansız bizim için. O yüzden ilk hafta sonunun görevi bu olsun istedim.

Yapmanız gereken çok basit evin en sessiz odasına gidiyorsunuz ve gözlerinizi kapatıp uzanıyorsunuz. Uyumak yok ama sessizliği ve çevrenizden gelen sesleri dinliyorsunuz. Benim gibi şanslıysanız, kuş seslerini, rüzgarın sesini dinleyebilirsiniz. Doğada bizim farkında olmadığımız o kadar çok ses var ki! Doğaya olan hassasiyetimizi onu dinlemeyi bıraktığımız için kaybettiğimizi düşünüyorum ben.

Sadece dış sesleri değil, kendi iç sesinizi de dinlemeniz anlamına geliyor. Belki biraz iç sesinizi dinlemeye, zihninizi fazlaca boş yer kaplayan gereksiz düşüncelerden arındırmaya ihtiyacınız vardır. Kim bilir?

0 yorum