365 Gün 365 Mutlu An- 10. Gün: Kendini Sev!
10. Gün: Kendini Sev!

Söylemesi en kolay, yapması en zor şey bir insanın kendisini sevmesi. Normalde tüm insanlar için işin en zor kısmı olan kendini sevmek, bizim toplumumuzda ekstradan bencillik olarak algılandığı için iki kat zor hale geliyor. Biraz klişe bir söz gibi gelebilir ama kendini sevmeyen insan kimseyi gerçekten sevemez. Tüm sevgilerin fitilini ateşleyen kıvılcım öncelikle kendini sevmektir.Çünkü kendini sevmeyen insan, içinde önce kendine sonra tüm çevresine karşı büyük bir öfke taşıyordur. Mutsuzdur. Tatminsizdir.


Sevmelerin en zoru kendini sevmektir. Çünkü insan kendini tüm hatalarıyla, eksiklikleriyle, kötü huylarıyla, iyi huylarıyla, zaaflarıyla kabul etmekte zorlanır. Kendini tanımak en uzun süren, en dikenli yollardan geçilen süreçtir. Ancak insan bir kez kendini sevmeyi başardı mı işler onun çok değişmeye başlar. Çünkü artık hayatta yapabilecekleri ve yapamayacaklarını çok net biliyordur. Bu da doğal olarak insanlara gerektiği yerde "hayır" diyebilme özgürlüğünü getirir.

Kendini sevmek, kendin saygıyı doğurur beraberinde. Sevmeden saygı duyulmayacağına inananlardanım ben çünkü. Sen kendine saygı duymaya başladığında çevrendeki herkes sana saygı duymaya başlar. Daha dengeli bir insan olursun. Mutluluğun gerçek mutluluktur.

Kendini sevdiğin zaman; kilolarınla da barışırsın, aynadaki görüntünle de barışırsın. Evrenle barışırsın. Bugüne kadar hala başaramadıysan, bugün senin için milat olsun. Ne dersin?

0 yorum