Yoğurtlu Kuru Domatesli Kabakİnsan yemek olayına aşık olunca onu her anlamıyla özümsemeye çalışıyor. En azından bu durum benim için öyle. Sadece yemek yemeyi değil, yapmayı da seviyorum. Bunların yanında yemek yerken yediğim yemeğin içerisindeki her lezzetin tadını almayı da seviyorum. Bazen hiç bilmediğim bir yemeği yemek benim için puzzle yapmaya dönüşüyor. İçerisindeki tüm lezzetleri bir bir alıp, ayrıştırmaya çalışmakla geçiyor o yemeğin süresi. Bugün size bir meyhanede yediğim ve orada çalışanlardan bir türlü tam tarifini alamadığım bir mezeden bahsedeceğim. Tarifini alamadığım için tam malzemeleri birebir uymuyordur mutlaka. Ancak tadını çok yakın bir şekilde yakaladım, hatta ben tadına daha çok yakışacak birkaç malzeme de eklemiş olabilirim.

Malzemeler

1 orta boy kabak
3-4 kuru domates
1 avuç kadar dövülmüş ceviz
2 diş sarımsak
2 yemek kaşığı zeytinyağı
Süzme yoğurt
Deniz tuzu

Kabakları küçük doğradım önce. Doğradığım kabakları zeytinyağı ile birlikte tavaya aldım. Kabaklar pişene kadar ara ara karıştırarak pişirdim. Kabaklar pişerken, kuru domatesleri önce yumuşaması için sıcak suya ısladım, ardından minik minik doğradım. Kabakların pişmesi yaklaşınca domatesleri de tavaya ekledim.

Tavadakiler usulca pişerken, sarımsaklarımı hazırladım. Daha sonra tavadaki karışımı geniş bir kaba aldım. Üzerine tuz, sarımsak ve dövülmüş cevizi ekledim. Yukarıda süzme yoğurt için miktar belirtmediğimi fark etmişsinizdir. Miktar belirtmedim çünkü ben karışım yeterli kıvama gelene kadar koydum süzme yoğurt. Yaklaşık 2 dolu dolu yemek kaşığına denk geliyordur koyduğum süzme yoğurt.

Yanına köftelerle şahane ikili oldu Yoğurtlu Kuru Domatesli Kabak'ım. Köftelerin bir tarifi yok, çünkü hazırlar.

Deneyen herkese şimdiden afiyet olsun. Deneyimlerini instagramda #ceyekanınmutfağı etiketiyle paylaşırlarsa çok mutlu olurum.

Youtube'da yemek tariflerimi izlediniz mi?


Biberli Zeytinli Kolay Poşe Yumurta BURADA

Kısır Salatası BURADA

Bir Pazar Kahvaltısı BURADA

Karnabaharlı Pizza BURADA

0 yorum