Dirençli Kilolardan Nasıl Kurtuluruz?Diyete başladığımızda her şey çok güzeldir. İlk zamanlar ödemler atılır, bol bol kilolar gider. Biraz zaman geçtikten sonra kilo verme yavaşlar ama tartı geri geri gitmeye devam ediyordur. Tüm her şey yolunda giderken bir gün tartı yerinde saymaya başlar. Bir gün, üç gün, beş gün derken bu durum günler almaya başlar. Bence tüm heba olan diyetlerden hep bu noktada vazgeçilmiştir. Nasılsa veremiyorum diyerek yemelere doyamamışızdır. Şahsen benim tüm diyetlerim hep böyle tarihin tozlu sayfalarına karışıp gitti.

Bozuk plak gibi hep söylüyorum biliyorum ama 2017 Kararları ile başladığım diyet, daha doğrusu sağlıklı yaşama serüvenim daha önce başımdan geçenlerden çok farklı. Bu kez gerçekten kilo vermek, istediğim sağlıklı yaşama kavuşmak istiyorum. O yüzden bu uğurda, karşıma çıkan her zorluğu bir bir aşmaya niyetliyim.

Son zamanlarda çok büyük bir sorunum var. Tartı milim kıpırdamıyor. Resmen haftalardır aynı rakamlar etrafında dönüp duruyor. Baktım bu iş böyle olmayacak sordum Yeşil Elma Diyetisyeni'ne, o da beni bu konuda aydınlattı sağ olsun.

Vücudumuz kilo vermem diye inat ettiğinde neler yapmalıyız?

Diyet yaparken bir süre sonra yeme alışkanlığımız belirli bir düzene oturuyor ve biz farkında olmadan günlük hemen hemen aynı kalori miktarlarını almaya başlıyoruz. İşte böyle bir durumla karşılaştığımızda, alacağımız ilk önlem günlük aldığımız kalori miktarını değiştirmek olmalı. Ancak bunu yaparken, sakın ama sakın düşük kalorili diyetlere yönelmeyin.

Diyet listenizde yeşil çay yoksa, bu dönemde yeşil çay alımına başlamalı; günlük yeşil çay tüketiyorsanız miktarını bir parça arttırmanız gerekli.

Eğer ki vücudunuz direnç göstermeye başladıysa bu vücudunuzda B12 ve D vitamini depolarınızın azaldığının göstergesi de olabilir. Beslenme düzenimize bu vitaminlere içeren yiyecekler ekleyerek, vücudumuzda B12 ve D vitamini artırabiliriz.

Şimdi geldik benim en muzdarip olduğum konuya. Ne zaman birisine ben ekmek yemeyince kilo veremiyorum desem benimle dalga geçiyor. Ekmek yemek için bahane uydurduğumu falan düşünüyor. Ancak bakın benim bu gözlemimin bilimsel bir dayanağı da varmış. Her birey için günlük porsiyonlarında hesaplanan ekmek miktarı tüketilmediği takdirde, vücut yağ yakımı sağlamıyormuş ve dolayısıyla kilo vermemiz de duruyor.

Diyette ara öğün yapılır mı, yapılmaz mı en tartışmalı konulardan. Ben her iki durumu deneyimleyip, vücuduma hangisi daha iyi geliyorsa o şekilde yola devam ediyorum. Bu deneyimler sonucunda ara öğün yapmadığım zaman kilo vermekte zorlandığımı gördüm ve yoluma 3 ana 2 ara öğünle devam ediyorum. Vücudunuz direnç gösterdiğinde tam olarak yapmanız gereken de benim gibi. Ara öğün yaptığınız halde aynı durumu yaşıyorsanız, ara öğünlerinizin besin kalitesini yükseltmeniz gerekli. Çünkü kaliteli ara öğün tüketmemek direnci ve iştah metabolizmasını zorlar.

Diyetimiz direnmeye, vücudumuz ben kilocuklarımdan vazgeçmem diye inat etmeye başladığında bu yolları denememiz gerekiyor. Ben bu ara bunlara dikkat edeceğim, bakalım sonuç nasıl olacak?

0 yorum