Brownie Granola BarNe zaman bir diyet tarifleri veren bloga girsem granola barların tariflerine içim gider durur. Ancak bir türlü yapmayı denememiştim. Nedense başaramayacağıma dair olumsuz bir düşüncem vardı. O yüzden sürekli yapmayı erteleyip durdum. En son bu hafta sonu korkularıma bir son verip, granola bar yapmayı denedim. Benim için çok tedirgin bir süreçti. Adım adım paylaşmak istiyorum oscar ödüllü olabilecek gerilim filmimi.

(Dikkat: Tarif tadı denenip, tadından emin olunduktan sonra paylaşılmıştır.)
Malzemeler gerilim filmimin içinde saklıdır.
Granola bar dediğiniz internette hakkında binlerce tarif bulabileceğiniz derya deniz. Hepsi temelde birbirine benziyor, ancak hiçbiri birbirinin tamamen aynısı değildi. Bir süre takip ettiğim blogları karıştırdıktan sonra birkaç tarifi karıştırarak kendi granola bar tarifimi buldum.

Tüm tariflerde temel bir malzeme vardı o kesin olmalıydı. Yulaf! Miktar kısmı hepsinde farklı farklıydı. Çoğunluğa uymayı tercih ettim ve 1 su bardağı yulaf kullandım.
Granola bar demek, çiğ kuruyemiş demekti. Çiğ kuruyemiş skalası epey geniş bir topluluk malum. Üstelik azı karar çoğu da zarar. Dengeli kullanmak lazım. Ya miktarı azaltacaksın, çeşit bol olacak. Ya miktar fazla olacak, çeşit az. Tatları çok karıştırmamak ve dengeyi bozup kalorisini arttırmamak adına ben 3 çeşit kullandım. Badem, ceviz ve ayçekirdeği. Badem ve cevizi miktar olarak 1 çay bardağı, ayçiçeğini 1 kahve fincanı kullandım.Biraz tatlandırmak lazım bu granolayı dimi? Bunun için imdadıma 1 yemek kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı fıstık ezmesi yetişti.
Bir çikolata delisi olarak, ilk granola barımı tabi ki kakaolu yapacaktım. Ben biraz kakao tadını abartıp 2 yemek kaşığı kullandım ama çok yoğun kakao tadı sevmiyorsanız 1 yemek kaşığı da yeterli olacaktır.
Bu kadar malzeme tamam da, bi de bu malzemeleri bir arada tutacak bir şeyler lazım. Onlar ne mi? 1 su bardağı hurma ve 1 çay bardağı çekilmiş badem elbette.
Malzemelerimiz tamam hadi şimdi yapmaya koyulalım.
Önce kabuklarından kurtulup özgürleşsinler diye hurmaları ılık suya ıslıyoruz. Çok değil 30-45 dakika arası. Hurmalar özgürlüğüne kavuşmak için beklerken, biz bu halimizi sevmiyoruz diyen; yulaf, ceviz, badem ve ay çekirdeğini 5-10 dakika biraz gevrekleşsinler diye fırına gönderiyoruz. Aman çok uzun tutmayın, sonra benim gibi birazını yakarsınız mazallah.
Biliyorum, biliyorum fıstık ezmesi ve bal meselesi kafanızı kurcalamaya başladı. Bunlar biraz koyu değil mi sizce de? İşte onları bu katı sıkıcı hallerinden sıvı hale geçirmemiz lazım. Gerekli olan malzeme ocak, tava ve kaşık. Bir tavaya aldığımız fıstık ezmesi ve balı homojen hale gelene kadar ocakta ısıtıyoruz.
Biz kuru malzemeydi, fıstık ezmesiydi, baldı derken hurmalarımız özgürlüğüne kavuşuvermiş bile. Kabuklarından kurtulan hurmaları, bir rondoya alıyoruz. Yanına arkadaşları kakao ve toz bademi de ekliyoruz. Bir güzel rondoda hamurumsu bir şekil alana kadar çekiyoruz.Bu arada ben hatırlatmayı unuttum. Fırındaki malzemeleri çoktan çıkardınız dimi? Hah şimdi o tepsi çoktan soğumuştur zaten. Kuru malzemeleri çukur bir kaba alıyoruz. Yalnız sıkılmasınlar diye bal-fıstık ezmesi, hurma-badem tozu- kakao karışımlarını onlarla aynı kaba alıyoruz. Sonra bir güzel yoğurup, hepsini birbiriyle kaynaştırıyoruz. Çok güzel arkadaş oluyor. Ancak yoğururken bu işi kibarca yapıp, kuru malzemelerimizi ezmiyoruz tamam mı?
Ardından istediğimiz şekilde bir kabı alıp, altına yağlı kağıt seriyoruz. Yoğurduğumuz karışımı bu kabın içine tüm gücümüzle sıkıştırarak yerleştiriyoruz. Serinlesin diye 20-30 dakika buzdolabında bekletiyoruz.
Ve tatataaammm Brownie Granola Bar'ımız hazır.


Youtube'da yemek tariflerimi izlediniz mi?

Biberli Zeytinli Kolay Poşe Yumurta BURADA

Kısır Salatası BURADA

Bir Pazar Kahvaltısı BURADA

Karnabaharlı Pizza BURADA


Buda Kasesi Nasıl Yapılır? BURADA

0 yorum